Su Arıtma Nedir? Nasıl Yapılır?

Su arıtma teknolojisi dünya nüfusunun kalabalıklaşması ve sanayileşme bu gibi su kaynaklarının hızla kirlenmesine neden olduğundan ve temiz su kaynaklarının giderek tükenmesine yol açmaktadır. İnsanlık bu noktada suni ve hızlı tekniklerle suyun arındırılması metodlarını bulma yoluna gitmek zorunda kalmıştır. Çoğu insan çağımızda su arıtma kelimesini itici biçimde karşılamaktadır. Hâlbuki organik kaynak suları diye adlandırılmış olan sular su arıtma cihazı ile arıtılmış olur. Doğanın arıttığı su insanlığın teknolojide şuursuz bir şekilde çabucak ilerleme göstermesiyle yetersiz kalmaktadır. Bugün olabildiğince çok yeraltı suyu yeryüzüne kirli bir biçimde çıkmaktadır.

Su Arıtma Makineleri Nasıl Çalışmaktadır?

Birincisi kirletmiş olduğumuz suları arındırma prosedürü ile doğanın kendi arıtabileceği seviyelerdeki kirlilik özelliğine getirmek ikincisi doğanın çabuk arıtamadığı temiz su kaynaklarını da gene arıtma prosedürü ile sağlığımızı bozmayacak seviyelere getirmesi amaçlanmaktadır. Peki su arıtma nasıl yapılmaktadır? Su arıtma prosedürü doğada işleyen doğal bir prosestir. Yeryüzünde ki sular çeşitli nedenler sonucunda kirlenir ve buharlaşma sayesinde suyun saf hali yine gökyüzüne ulaşarak yine çoğunlukla temiz bir kaynak olarak gökyüzünden yeryüzüne inerek insan hayatının devamını teşkil etmektedir.

Su Arıtma Makineleri Görevleri

Bu prosedürler yeraltında yüzlerce yıl sürebilmektedir. Şifalı suların çoğunluğu bu yolla oluşmuştur. Suni olarak icat edilen su arıtma yöntemleri de gene doğadan ilham alınarak gerçekleştirilmiş yöntemlerdir. İnsanoğlunun bekleyecek zamanı kalmamıştır. Bu nedenden ötürü doğadaki su arıtma prosesi taklit edilerek doğadan çok fazla daha çabucak su arıtma prosedürünü gerçekleştirebilmemiz gereklidir. Suyun yer altında ilerlerken oluşturduğu kirliliklerinden arındırılması ve takip edilerek bilimin de katkısıyla doğadakinden çok fazla daha hızlı bir şekilde bize yanıt vermektedir. Yine doğadan esinlenerek iyon değiştirmek prensibi ile sudaki kirlilikler zararsız hale getirilerek arındırılmaktadır.

Su Arıtma Ne İşe Yarar?

Yalnız suyun saflaştırıldıktan sonra istediğimiz özelliklere getirilebilmesi mümkün. Buna karşın doğadaki çeşitli sular bulundukları ortam münasebetiyle farklı özellikler gösterebilmektedir. Bu nitelikleri sağlayan tabii mineraller ile su moleküllerinin yapısı şeklindedir. Su saflaştırıldıktan sonra bu minerallerin ilavesi ile su moleküllerine bu özellikler su arıtma cihazı ile yine kazandırılabilmektedir. Bu biçimde etkin bir su arıtma cihazı sistemi şeklinde olacaktır.

Su Arıtma Sistemleri ve Cihazları Nelerdir?

Ph değeri yüksek su mineral ve vitamin olarak oldukça değerlidir. İnsan vücudu için olmazsa olmaz tek besin sudur. İnsan yemek yemeden bile belli bir süre yaşamını sürdürebilir. Ancak su olmadan bir hayat düşünülemez. Peki ya hazır sular ne kadar temiz? Ne kadar vitamin ve mineral barındırıyor?

Su arıtma sistemleri günümüzde sıkça kullanılmaktadır. Sebebi ise hazır suların yeterli miktarda hijyen sağlamamalarıdır. Yapılan araştırmalar musluk sularının hazır ve kaynağı belli olmayan sulardan arıtılarak kullanılması ile daha sağlıklı olduğu yönündedir.

Su arıtma cihazları birçok alan için dizayn edilmektedir. Kullanmak istediğin temiz suyu ister mutfağınıza isterseniz de banyonuza entegre ettirebilirsiniz.

Su arıtma Cihazları Çeşitleri

Ev tipi ve endüstriyel su arıtma sistemleri bulunmaktadır. Ev tipi su arıtma sistemleri Kapalı kasa, Açık kasa pompalı ve Açık kasa İnline olarak adlandırılır. Kapalı kasa su arıtma cihazı, estetik tasarıma sahiptir. Aşamalı olarak filtre grubuna sahiptir. Küçük mutfaklar için dizayn edilmiştir, bakımı kolay ve pratiktir. 2,2G 8 Litre kapasiteye sahiptir.

Açık kasa pompalı su arıtma cihazı ise, yine estetik tasarım ve kolay bakıma sahiptir. Ekstra mineral filtresi bulunur, 3,2 G 12 litre tank kapasiteye sahiptir. Ankastre seri lüx musluğu bulunmaktadır ve açık kasa modeldir. 5 aşamalı filtre grubu sayesinde suyu iyi derece arındırır ve tüm mutfak tiplerine uygundur.

Açık kasa inline modeli, en üst seviye modeldir. 6 aşamalı filtre grubuna sahiptir. 12 litre kapasitesi bulunur ve yine tüm mutfak tipleri için ideal bir üründür.

Endüstriyel Arıtma Cihaz Modelleri

Restoranlar ve işletmeler için ideal endüstriyel su arıtma cihazlarıdır. Fabrikalar sanayiler ve tüm büyük yapılarda kullanılabilir. Su yumuşatma sistemleri, Kabineli su yumuşatma, iş yeri tipi su arıtma ve membranlı direk akışlı sistemlerden oluşur.

Su Yumuşatma Sistemleri : Tam otomatik üründür. Suyun sertleşmesine sebep olan kalsiyum, potasyum ve sodyumu yumuşatır. Bu iyonları gidererek suyu yumuşatan bu cihaz tam otomatik olması ile belli zaman aralıklarında kendiliğinden bu işlemi gerçekleştirir.

Kabineli su yumuşatma sistemi : Yine iş yerleri için ideal bir üründür. Günlük 10 ve 15 ton su yumuşatma kapasitesine sahiptir.

İş yeri tipi : Günde 5 damadan fazla su tüketimi olan işletmeler için hazırlanmıştır.

Membranlı su cihazı : 400 GPD membran sağlar ve yüksek akış pompası mevcuttur.

Su Arıtma Sistemlerinin Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Su, yaşamın kaynağıdır ve susuz bir dünyada canlı yaşamının devam etmesi mümkün olamaz. Ancak son yıllarda gelişen küresel ısınma, çevrenin kirletilmesi ve artan nüfus gibi faktörler yakın bir zamanda dünyadaki kullanılabilir su kaynaklarının tükeneceğine işaret ediyor. Bu konuda çalışan bilim insanları, var olan su kaynaklarının arıtılarak içilebilir bir su haline getirilmesi gerektiğini savunuyorlar. Bu nedenle günümüzde su arıtma işlemleri oldukça önemli bir yere sahip. Bu işlemleri sağlayabilmek adına günümüzde pek çok su arıtma sistemleri geliştiriliyor.

Ultraviyole Sterilizasyon Yöntemi

Dünyada bulunan su kaynaklarının içerisinde çok sayıda bakteri, mantar, küf ve tehlikeli enfeksiyonlara neden olan virüsler var. Tüm bu etkenler günümüzde tüm dünyada yapılan bilinçsizce endüstriyel ve sanayi alanındaki çalışmalara, sulara akıtılan atıklar gibi nedenlere dayanıyor. Ancak bazı su arıtma sistemi örnekleri kullanılarak bu kirliliklerin sulardan arıtılması ve böylelikle sağlıklı içme suyu elde etmek mümkün. Bu yöntemlerin başında da Ultraviyole Sterilizasyon yöntemi geliyor. Bu yönteme göre UV yani, Ultraviyole ışınların kullanılması sayesinde suyun içerisindeki zararlı maddeler temizlenerek su, saf bir hale getiriliyor. Ancak bu yöntemin etkili bir hale gelebilmesi için suyun direk olarak UV ışınları ile temasının sağlanması gerekli.

Bu sayede sudaki bakteri ve virüslerin yok edilmesi sağlanabilir. Bu yöntemle su temizlenirken, öncelikle suyun bir fitreden geçirilmesine ihtiyaç duyuluyor. Çünkü Ultraviyole ışınların niteliği, yalnızca sudaki mikroorganizmaları yok etmeye yöneliktir. Suda herhangi bir çamur, tortu mevcutsa, UV ışınları bunları tek başına temizleyemez. Ultraviyole Sterilizasyon işlemi için günümüzde üretilen gayet kaliteli su arıtma cihazları bulunuyor. Bu cihazlar, su tesisatına monte edilerek, suyun kullanımı esnasında suyu hem filtre edip hem de mikroorganizmalardan arındırabiliyor.

 Ters Ozmos Yöntemi

Günümüzde kullanılan bir diğer su arıtma cihazı sistemi de ters ozmos yöntemi ile çalışmaktadır. Bu yöntem ile üretilen cihazlar evlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. İlk kez Amerika Birleşik Devletlerinde geliştirilen ters ozmos sistemi, aslında en doğal su arıtma yöntemi olarak tanımlanabilir. Bu yöntem, su kenarlarında bulunan su bitkilerinin suyu doğal yöntemler ile temizlemesine benzetilmektedir. Zaten bu sistemin esin kaynağı da bu bitkiler olmuştur. Bitkilerin bu doğal su temizleme şekline ozmos adı verilir. Reverse ozmos olarak da adlandırılmakta olan bu yöntem, medikal alanda, kimyasal üretimde bulunan sektörlerde ve tarım alanında rahatlıkla uygulanmaktadır.

Ters ozmos sistemi, suyun içerisindeki iyonların filtrelenmesine yardımcı olmaktadır. Bu yöntem ile suda bulunan bütün bakteriler ve insan sağlığına zarar veren maddeler süzülerek, filtre edilmektedir. Aynı zamanda suyun içilmesinde büyük bir engel teşkil eden sudaki kireç miktarı ve suyun içerisinde çeşitli nedenler ile oluşan ağır kokular da ters ozmos yöntemiyle temizlenebilir. Bu yöntemin uygulanması ile temizlenen sular, insan sağlığı için gayet güvenilir ve içimi rahat bir su haline dönüşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir