Yoğuşmalı Kazan Sistemleri Nedir?

Yoğuşma Teknolojisi

Yoğuşma Teknolojisi

Yanma sonucu ortaya çıkan su buharı buhar fazında bacadan atılırsa elde edilen ısı miktarı alt ısıl değeri, sıvı fazına dönüşürse elde edilen ısı miktarı üst ısıl değeri oluşturur. Yoğuşma teknolojisinde buharı yoğuşturan ısı özel eşanjör yapısı ile bu gizli buharlaşma ısısından yararlanılarak % 109’a varan verim değerleri elde edilir ve yüksek oranda yakıt tasarrufu sağlanır.

Aynı zamanda baca sıcaklığının düşmesi ile emisyon değerlerinde azalmalar görülür; CO % 80 ve NOx % 90’ a varan oranda düşer. Klasik yakma sistemi ile karşılaştırıldığında, kullanılan yakıtın içerdiği enerjinin %100’den fazlası ısıya dönüştürülebilir. Bu sayede sistem çevreci bir özelliğe de sahiptir.

Kaskad Sistem

Kaskad sistem, cihazların bireysel olarak veya kaskad sistem içerisinde senkronize olarak faaliyet gösteren bir sistemi ifade etmektedir. Bu sayede cihazların yedekli olarak çalışması ile işletme ve bakım kolaylığı sağlar. Ancak kaskad sistemin harici kontrol paneli ile kontrolü kontrol panelinde oluşabilecek bir arızadan ötürü sistemin tamamen durmasına sebep olur, dolayısıyla kaskad sistem mantığına terstir. Ecodence duvar tipi yoğuşmalı kazanlar ara modül ile haberleşmeyi sağlayarak tüm cihazların aynı bilgiye sahip olmalarını sağlar.

  • Alüminyum alaşımlı spiral kanatçıklı ısı eşanjörü.
  • 16 kazan kadar KASKAT bağlantı imkânı.
  • Düşük NOx ve CO emisyon oranlarıyla çevre dostudur.
  • Düşük sev seviyelerinde çalışma.
  • webserver-uzaktan bağlantı.
  • Kompakt yapısı ve geniş kapasite aralığıyla kazan dairesi planlamalarında ve dönüşümlerinde kullanım kolaylığı alanı avantajı..

Elektronik Kontrol Ünitesi

Elektronik kontrol ünitesi ile tüm kazan parametrelerinin kontrolü yapılabilmekte ve 16’li kaskada kadar kaskad kontrolü kazan üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca kaskad sistemde cihazlar arası iletişimi sağlayan OCI 345 .06/101 modül kullanılmaktadır. Bu modül kaskad yapılan sistemlerde cihaz adedi kadar kullanılmalıdır. Cihazlar arası bağlantı sadece elektriksel olarak yapılmaktadır.

Alüminyum Isı Esanjörü

Ecodence duvar tipi yoğusmalı kazanların ısı eşanjörleri, yüksek kalite alüminyum alaşımlı spiral kanatçıklı ısı eşanjör ve yardımcı parçaların montajı ile oluşur.

  • Al-Si-Mg alaşımlı spiral kanatçıklı ısı eşanjörü.
  • Geliştirilmiş ısı transfer yüzeyi ile yüksek verimli özel bir tasarıma sahiptir.
  • Özel alaşım sayesinde korozyon direnci ve ısı iletkenliği çok yüksektir.
  • Isı kanatçıklarının özel  tasarlanması sayesinde yanma odasının tıkanma riski yok denecek kadar azdır.

Premix Brülör ve Modülasyonlu Fan

Ön karışımlı premix brülör ile tam yanmanın gerçekleştirilebilmesi için gerekli hava/yakıt oranı elde edilebilmektedir. Yanma reaksiyonu için ısıl ihtiyaca bağlı olarak gereken gaz miktarına göre ihtiyaç duyulan hava miktarı modülasyonlu fan yapısı ile emilerek premix brülör yapısı sayesinde ön karışım sağlanır ve yanma yüksek verimde gerçekleştirilir. Bu sayede premix brülörlü bu cihazda %109 (50/30 C) verim değerine ulaşılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir